Europa je kontinent bogat poviješću, a njezini veličanstveni dvorci su živi svjedoci prošlih vremena. Ove impresivne građevine nisu samo arhitektonska čuda, već i riznice fascinantnih priča.
Dvorac Neuschwanstein, Njemačka
Smješten u bavarskim Alpama, dvorac Neuschwanstein izgleda kao da je iskočio iz bajke. Ovaj romantični dvorac izgradio je bavarski kralj Ludwig II. u 19. stoljeću kao osobno utočište. Gradnja dvorca započela je 1869. godine, a trajala je sve do kraljeveve smrti 1886. Inspiriran operama Richarda Wagnera, Ludwig II. zamislio je dvorac kao idealizirani srednjovjekovni dvorac, iako je u njega ugradio najmodernije tehnologije tog vremena.
Neuschwanstein je poznat po svojoj bajkovitoj arhitekturi koja kombinira romanički, gotički i bizantski stil. Njegova lokacija na strmoj litici s pogledom na dolinu čini ga jednim od najfotogeničnijih dvoraca na svijetu. Zanimljivo je da je ovaj dvorac poslužio kao inspiracija za Disneyjev dvorac Uspavane ljepotice.
Dvorac Chambord, Francuska
Dvorac Chambord najveći je dvorac u regiji Loire Valley u Francuskoj. Ova renesansna građevina impresionira svojom veličinom i jedinstvenom arhitekturom. Gradnju je započeo francuski kralj Franjo I. 1519. godine kao lovačku rezidenciju. Izgradnja je trajala 28 godina, a dvorac nikada nije u potpunosti dovršen. Smatra se da je poznati umjetnik Leonardo da Vinci sudjelovao u dizajnu dvorca, posebno njegovog prepoznatljivog dvostrukog spiralnog stubišta.
Chambord ima 426 soba, 83 stubišta i 282 kamina. Njegov krov izgleda poput malog grada s brojnim tornjevima, dimnjacima i kupolama. Posebno je zanimljivo dvostruko spiralno stubište u središtu dvorca, gdje se dvije osobe mogu penjati istovremeno a da se nikada ne susretnu.
Dvorac Edinburgh, Škotska
Smješten na vrhu ugaslog vulkana, dvorac Edinburgh dominira panoramom škotske prijestolnice već stoljećima. Ova tvrđava je svjedok burne škotske povijesti. Ljudi žive na mjestu dvorca od brončanog doba. Prvi pisani spomen dvorca datira iz 12. stoljeća, kada je kralj David I. izgradio kraljevsku tvrđavu. Tijekom stoljeća, dvorac je bio poprište mnogih bitaka i opsada.
Dvorac Edinburgh dom je škotskih kraljevskih dragulja i Kamena sudbine, na kojem su krunjena škotska kraljeva. S dvorca se pruža spektakularan pogled na grad. Posebno je impresivan Veliki top, jedan od najstarijih topova na svijetu, koji se i danas ispaljuje svaki dan u 13:00 sati (osim nedjeljom).
Dvorac Pena, Portugal
Smješten na vrhu brda iznad grada Sintre u Portugalu, dvorac Pena je živopisni primjer romantičarske arhitekture 19. stoljeća. Dvorac je izgrađen na mjestu nekadašnjeg manastira koji je uništen u velikom potresu 1755. godine. Gradnju je naručio Ferdinand II. od Portugala 1838. godine, a završena je 1854. Dvorac je zamišljen kao ljetna rezidencija za portugalsku kraljevsku obitelj.
Dvorac Pena ističe se svojim živim bojama i eklektičnom arhitekturom koja kombinira elemente neogotike, neomavarskog stila, neoromantike i neorenasanse. Okružen je prekrasnim parkom s egzotičnim biljkama iz cijelog svijeta. S njegovih terasa pruža se prekrasan pogled na okolicu Sintre i Atlantski ocean.
Dvorac Bran, Rumunjska
Poznat i kao “Drakulin dvorac”, dvorac Bran u Transilvaniji jedan je od najpoznatijih dvoraca u Europi, zahvaljujući svojoj povezanosti s legendarnim vampirom. Dvorac je izvorno izgrađen kao utvrda u 14. stoljeću da bi kontrolirao važan trgovački put. Tijekom stoljeća, služio je raznim svrhama, uključujući i kao kraljevska rezidencija. Njegova povezanost s Drakulom počinje u 20. stoljeću, kada je postao inspiracija za dvorac grofa Drakule u romanu Brama Stokera.
Smješten na granici između Transilvanije i Vlaške, dvorac Bran impresionira svojim dramatičnim položajem na litici. Iako nema stvarne povijesne veze s Vladom Tepešom (povijesnom ličnošću koja je inspirirala lik Drakule), dvorac je postao popularna turistička atrakcija zbog svoje navodne veze s legendarnim vampirom.
Dvorac Versailles, Francuska
Nekadašnja rezidencija francuskih kraljeva, dvorac Versailles je sinonim za raskoš i ekstravaganciju barokne arhitekture. Izgradnju je započeo Luj XIV., poznat kao Kralj Sunce, 1661. godine. Dvorac je pretvorio iz lovačke kuće svog oca u veličanstvenu palaču koja je postala središte francuske vlade. Versailles je bio kraljevska rezidencija sve do Francuske revolucije 1789. godine.
Versailles impresionira svojom veličinom i raskošnom dekoracijom. Posebno su poznati Dvorana ogledala, kraljevski apartmani i veličanstveni vrtovi. Dvorac je okružen s više od 800 hektara brižljivo uređenih vrtova, fontana i skulptura. Versailles je ne samo arhitektonsko remek-djelo, već i simbol apsolutističke monarhije.
Dvorac Hohenzollern, Njemačka
Smješten na vrhu brda Hohenzollern u pokrajini Baden-Württemberg, ovaj impozantni dvorac je ancestralna kuća dinastije Hohenzollern. Sadašnji dvorac je treća tvrđava izgrađena na ovom mjestu. Prve dvije su uništene tijekom povijesti. Trenutni dvorac izgrađen je u neogotičkom stilu u 19. stoljeću po nalogu Fridrika Vilima IV. Pruskog.
Dvorac Hohenzollern impresionira svojim dramatičnim položajem na vrhu stožastog brda, vidljivim iz daleka. Njegova arhitektura kombinira elemente engleskih gotičkih dvoraca i francuskih château dvoraca. Dvorac sadrži brojne povijesne artefakte, uključujući krunu Vilima II. i osobne predmete Fridrika Velikog.
Dvorac Alhambra, Španjolska
Smješten u Granadi, Alhambra je jedinstvena kombinacija palače i tvrđave koja predstavlja vrhunac islamske arhitekture u Europi. Alhambra je izgrađena u 13. i 14. stoljeću za vrijeme vladavine dinastije Nasrida, posljednjih muslimanskih vladara na Iberijskom poluotoku. Nakon rekonkviste 1492. godine, Alhambra je postala kraljevska palača katoličkih monarha.
Alhambra je poznata po svojoj izvanrednoj islamskoj arhitekturi s intrikanim arabeskonim ukrasima, prekrasnim vrtovima i impresivnim sustavom vodenih kanala i fontana. Posebno su poznati Lavlje dvorište i dvorana Abencerrajes. Alhambra nije samo arhitektonsko čudo, već i simbol višestoljetne koegzistencije islamske, židovske i kršćanske kulture u Španjolskoj.
Dvorac Windsor, Engleska
Windsor je najstariji i najveći naseljeni dvorac na svijetu, te jedna od službenih rezidencija britanske kraljevske obitelji. Dvorac je osnovao Vilim Osvajač u 11. stoljeću nakon normanskog osvajanja Engleske. Tijekom svoje duge povijesti, dvorac je bio dom 39 monarha. Tijekom vladavine kraljice Viktorije, Windsor je postao glavni kraljevski dvor.
Windsor impresionira svojom veličinom i povijesnim značajem. Posebno su poznati Državni apartmani, kapela sv. Jurja (mjesto mnogih kraljevskih vjenčanja) i park Veliki Windsor. Dvorac je preživio mnoge povijesne događaje, uključujući opsade, požare i dva svjetska rata.
Dvorac Pierrefonds, Francuska
Smješten u regiji Oise, dvorac Pierrefonds je impresivan primjer francuske srednjovjekovne vojne arhitekture, obnovljen u 19. stoljeću. Izvorno izgrađen u 12. stoljeću, dvorac je srušen u 17. stoljeću po naredbi kardinala Richelieua. U 19. stoljeću, car Napoleon III. naručio je obnovu dvorca, koju je vodio poznati arhitekt Eugène Viollet-le-Duc.
Pierrefonds je fascinantan spoj autentične srednjovjekovne arhitekture i romantičarske interpretacije 19. stoljeća. Dvorac impresionira svojim masivnim zidinama, tornjevima i unutrašnjošću bogato ukrašenom freskama i skulpturama. Zbog svog izgleda, često se koristi kao lokacija za snimanje filmova i TV serija.
Uštedite na putovanjima diljem Europe
Planiranje putovanja do ovih fascinantnih lokacija nikada nije bilo lakše. Online platforme poput Kiwi.com i Trip.com nude odlične popuste za putovanja, omogućujući vam da istražite ove povijesne dragulje po pristupačnim cijenama. Ove platforme često nude pakete koji uključuju letove, smještaj i ulaznice za dvorce, čineći planiranje vašeg europskog putovanja jednostavnim i ekonomičnim.
Korištene fotografije (Unsplash): Johannes Plenio, Antonin Carvalho, K. Mitch Hodge, Stephanie LeBlanc, Marvin Langer, King’s Church International