Pečuh, kao peto najveće naselje u zemlji, privlači posjetitelje iz raznih krajeva Europe. Ovaj grad, s bogatom povijesnom i kulturnom baštinom, pruža posjetiteljima jedinstveno iskustvo koje kombinira povijesne znamenitosti, izvrsnu gastronomiju i raznovrsna događanja.
Povijest Pečuha
Povijest Pečuha seže duboko u prošlost. Arheološki nalazi potvrđuju da je ovo područje bilo naseljeno još u neolitiku, prije više od 6000 godina. Međutim, pravi procvat grada počinje u rimsko doba. Rimljani su ovdje osnovali naselje Sopianae u 2. stoljeću nove ere. Grad je brzo postao važno upravno središte rimske provincije Panonije. Iz tog razdoblja potječu brojni arheološki ostaci, uključujući ranokršćanske grobnice koje su danas pod zaštitom UNESCO-a.
Nakon pada Rimskog Carstva, grad je prošao kroz burno razdoblje. U 9. stoljeću postao je dio Franačkog Carstva, a zatim i Velikomoravske kneževine. Mađari su osvojili područje krajem 9. stoljeća. Ime “Pečuh” prvi put se spominje 1009. godine, kada je kralj Stjepan I. osnovao biskupiju u gradu. Ovo je označilo početak novog razdoblja prosperiteta za Pečuh.
U 16. stoljeću Pečuh je pao pod osmansku vlast. Turci su vladali gradom više od 150 godina, ostavivši za sobom značajan kulturni utjecaj koji se i danas vidi u arhitekturi i nekim aspektima lokalne kuhinje. Nakon oslobođenja od Osmanlija krajem 17. stoljeća, Pečuh je doživio novi procvat. Grad se razvijao kao važno industrijsko i kulturno središte. Posebno je značajna bila proizvodnja porculana Zsolnay, čiji se uzorci i danas mogu vidjeti diljem grada.
U 20. stoljeću Pečuh je nastavio rasti i razvijati se. Godine 2010. bio je Europska prijestolnica kulture, što je dodatno pojačalo njegovu poziciju kao kulturnog središta regije.
Gastronomija Pečuha
Kuhinja Pečuha odražava bogatu povijest grada i regije. Ovdje se miješaju mađarski, balkanski i srednjoeuropski utjecaji, stvarajući jedinstvenu gastronomsku ponudu. Jedan od najpoznatijih specijaliteta je “halászlé“, pikantna riblja juha koja se priprema s više vrsta riječne ribe. Ovo jelo je posebno popularno u hladnijim mjesecima.
“Pörkölt” je još jedan lokalni favorit. Radi se o gulaš-poput jela pripremljenog s govedinom ili svinjetinom, paprikama i drugim začinima. Obično se poslužuje s “nokedli“, vrstom domaćih njoka. Ne smijemo zaboraviti ni “langos“, popularno ulično jelo. To je duboko prženo tijesto koje se obično posluživalo s vrhnjem i sirom. Pečuh je na dobrom glasu i po svojim kobasicama. “Pécsi szalámi” je suhomesnati proizvod koji se proizvodi u gradu već više od stoljeća. Karakterizira ga blago dimljeni okus i fina tekstura. Regija oko Pečuha poznata je i po vinogradima. Lokalna vina, posebno bijela sorta Olaszrizling i crvena Kékfrankos, savršeno se slažu s lokalnom kuhinjom.
U posljednjih nekoliko godina, Pečuh je doživio pravi kulinarski preporod. Mladi chefovi eksperimentiraju s tradicionalnim receptima, stvarajući moderna jela koja odaju počast lokalnoj baštini. Brojni restorani u gradu nude fuziju tradicionalne mađarske kuhinje s međunarodnim utjecajima. Posjetitelji mogu uživati u jelima koja kombiniraju lokalne sastojke s inovativnim tehnikama pripreme.
Događanja u Pečuhu
Pečuh je grad koji živi kroz cijelu godinu, s brojnim festivalima i događanjima koji privlače posjetitelje iz cijele Europe. Pečuški ljetni festival jedan je od najvažnijih kulturnih događaja u gradu. Održava se svake godine u lipnju i srpnju, a uključuje koncerte klasične i suvremene glazbe, kazališne predstave i izložbe.
Zsolnay Light Festival je još jedno nezaboravno iskustvo. Ovaj festival svjetla pretvara gradske ulice i znamenitosti u čarobni svijet boja i animacija. Za ljubitelje filma, Pečuh nudi Moveast međunarodni filmski festival koji se fokusira na istočnoeuropsku kinematografiju.
Pečuški dani vina i šampanjca održavaju se u listopadu i prilika su za kušanje najboljih vina iz regije i šire. Festival kobasica u veljači slavi lokalnu tradiciju proizvodnje kobasica. Posjetitelji mogu kušati razne vrste kobasica i sudjelovati u radionicama pripreme.
Pečuh je domaćin nekoliko značajnih sportskih događaja. Maraton Pečuh-Harkány jedan je od najstarijih maratona u Mađarskoj i privlači trkače iz cijele Europe. Za bicikliste, tu je Pečuh Bike Maraton koji se održava u rujnu i nudi rute različitih duljina kroz prekrasnu okolicu grada.
Kada je najbolje posjetiti Pečuh?
Proljeće (ožujak-svibanj): proljeće je idealno vrijeme za posjet Pečuhu. Temperature su ugodne, a grad se budi iz zimskog sna. Parkovi i vrtovi puni su cvijeća, a kafići postavljaju svoje terase. Posebno je lijepo vidjeti katedralu sv. Petra i Pavla okruženu procvjetalim stablima.
Ljeto (lipanj-kolovoz): ljeto u Pečuhu je živahno i puno događanja. Ovo je vrhunac turističke sezone, s brojnim festivalima i aktivnostima na otvorenom. Vrućine mogu biti intenzivne, ali brojne fontane i parkovi nude osvježenje. Ljetne večeri su posebno ugodne za šetnju gradom ili večeru na nekoj od mnogih terasa.
Jesen (rujan-studeni): jesen donosi ugodnije temperature i prekrasne boje u parkove i okolne brežuljke. Ovo je idealno vrijeme za istraživanje vinograda u okolici grada i sudjelovanje u berbi grožđa. Gastronomski festivali u ovo doba godine nude priliku za kušanje sezonskih specijaliteta i mladog vina.
Zima (prosinac-veljača): zimi Pečuh poprima poseban šarm. Božićni sajam na glavnom trgu privlači posjetitelje svojim mirisima kuhanog vina i tradicionalnih poslastica. Iako može biti hladno, zimski dani često su sunčani, što je idealno za obilazak muzeja i drugih zatvorenih atrakcija.
Glavne atrakcije Pečuha
Bez obzira na godišnje doba, Pečuh nudi brojne zanimljive lokacije koje vrijedi posjetiti. Ranokršćanske nekropole iz rimskog doba pod zaštitom su UNESCO-a. Ovi podzemni grobovi s freskama pružaju fascinantan uvid u ranu kršćansku umjetnost. Katedrala sv. Petra i Pavla impresivna je romanička građevina dominira gradskim panoramom. Unutrašnjost katedrale čuva vrijedne umjetnine iz različitih povijesnih razdoblja.
Džamija Gazi Kasim-paše, izvorno izgrađena kao džamija u osmansko doba, kasnije je pretvorena u katoličku crkvu. Predstavlja jedinstvenu mješavinu islamske i kršćanske arhitekture. Zsolnay kulturna četvrt nekada je bila dom poznate tvornice porculana, a danas je kreativni centar grada. Posjetitelji mogu istražiti muzej Zsolnay, sudjelovati u radionicama i uživati u modernoj umjetnosti. Glavni gradski trg Széchenyi okružen je prekrasnim baroknim zgradama. Ovdje se nalaze brojni kafići i restorani, a trg je često domaćin raznih događanja.
Kako doći do Pečuha?
Pečuh je dobro povezan s ostatkom Mađarske i susjednim zemljama. Najbliža međunarodna zračna luka je u Budimpešti, udaljena oko 200 km. Od tamo se do Pečuha može doći autobusom, vlakom ili iznajmljenim automobilom. Pečuh ima redovne željezničke veze s Budimpeštom i drugim većim gradovima u Mađarskoj. Putovanje vlakom iz Budimpešte traje oko 3 sata.
Autobusne linije povezuju Pečuh s većinom većih gradova u Mađarskoj, kao i s nekim gradovima u susjednim zemljama. Pečuh je lako dostupan autocestom iz smjera Budimpešte. Vožnja traje oko 2,5 sata.
Smještaj u Pečuhu
Pečuh nudi širok izbor smještaja za sve ukuse i budžete. Od luksuznih hotela u centru grada do udobnih apartmana i hostela, svaki posjetitelj može pronaći nešto za sebe. Za one koji traže povoljan i ugodan smještaj, preporučujemo korištenje platforme Hotel Look. Ova online platforma nudi širok izbor smještajnih opcija u Pečuhu i okolici, omogućujući vam da pronađete idealan smještaj koji odgovara vašim potrebama i budžetu.
Korištene fotografije (Unsplash): Anna Spoljar, Balint Mendlik + TZ Pečuha + www.pecz.hu